Praktyk NLP – kurs zaawansowany

Ukończyłeś Praktyka i chcesz dalej zgłębiać metody NLP?

Już 9 września rozpoczynamy kolejną edycję zaawansowanego kursu Praktyk NLP.

Praktyk NLP Zaawansowany, to szkolenie rozwijające kompetencje i modele zdobyte na Praktyku NLP. Czego dowiesz się w trakcie 75 godzin kursu?

 • poznasz nieświadome strategie przetwarzania informacji, które odgrywają kluczowe znaczenie w komunikowaniu się i motywowaniu, szczególnie przydatne rekruterom poszukującym osób najlepiej odpowiadających wymogom stanowiska, menedżerom pragnącym lepiej  zarządzać swoim zespołem, handlowcom i osobom odpowiedzialnym za kontakt z klientem, poszukującym klucza do skutecznej komunikacji, terapeutom, coachom wspierających rozwój swoich klientów oraz wszystkim osobom, które pragną lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi,
 • rozwiniesz umiejętności pracy z emocjami poprzez nowe, bardziej rozbudowane narzędzia wykorzystujące submodalności i kotwiczenie, które pozwolą Ci jeszcze efektywniej radzić sobie w trudnych sytuacjach, będących źródłem napięcia, stresu i lęku a także przezwyciężać fobie,
 • nauczysz się lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami z przeszłości zamieniając emocje w okazję do nauki poprzez czerpanie informacji zwrotnej z porażek w życiu osobistym i zawodowym.

Podczas zajęć poznasz narzędzia umożliwiające diagnozę problemu, zestaw technik usprawniających uczenie się i działanie oraz wdrażanie nowo poznanych umiejętności.

Kurs jest adresowany do wszystkich, którzy chcą kontynuować zgłębianie praktycznej wiedzy na temat skutecznego rozwiązywania problemów i realizacji celów, oraz posiąść dodatkowe, zaawansowane umiejętności w tym zakresie. Jest on naturalną kontynuacją szkolenia Praktyk NLP (poziom podstawowy) i wraz z nim przygotowuje do dalszego „stopnia wtajemniczenia”, jakim jest kurs Mistrz Praktyk NLP (NLP Master Practitioner).

Uwaga: przy dokonaniu zapisu do 7 lipca otrzymasz 500 PLN rabatu!*

*promocja jest dostępna dla absolwentów kursu Praktyk NLP w Polskim Instytucie NLP oraz uczestników, którzy dokonają zapisu na edycję letnią kursu Praktyk NLP. Promocja nie łączy się z innymi promocjami oferowanymi przez Polski Instytut NLP.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Praktyk NLP już we wrześniu – zapisz się na kurs lub dołącz do szkoły psychoterapii NLPt

Zapraszamy na jesienną edycję kursu Praktyk NLP, która rozpocznie się już 9.09. Jeśli czytasz ten wpis, to prawdopodobnie wiesz już coś o NLP i przewidujesz jakie możesz odnieść korzyści decydując się na udział w kursie. Ponieważ jednak jest wiele szkół NLP, które często skrajnie różnie podchodzą do tego czego konkretnie i w jaki sposób uczyć, przybliżymy Ci trochę czego możesz spodziewać się po Praktyku NLP w Polskim Instytucie NLP.

Co jest dla nas ważne?
 • Praktyka – większość zajęć to ćwiczenia. Oczywiście poznasz też niezbędną teorię, ale nadal ok 3/4 czasu każdego zjazdu to ćwiczenia, które będziesz wykonywać.
 • Etyka – NLP ma różną sławę. Często dlatego, że osoby je stosujące nie dbają o aspekt etyczny. My dbamy, traktujemy NLP jako narzędzie własnego rozwoju, nastawione na budowanie porozumienia i poprawianie swojej skuteczności, ale w taki sposób, żeby były neutralne, albo korzystne dla Twojego otoczenia.
 • Profesjonalizm – choć NLP nie jest metodą naukową, staramy się pokazywać jej aspekty odnoszące się do obecnej wiedzy z zakresu psychologii, socjologii, czy nawet biologii. Nasi trenerzy to praktycy z wieloletnim stażem stosujący NLP w różnych kontekstach, zarówno pomocowych (psychoterapia, coaching) jak i biznesu (menedżerowie, konsultanci, przedsiębiorcy).
 • Wysokie standardy nauczania – jako jedyny ośrodek w Polsce mamy akredytację EANLPt, organizacji dbającej o standardy uczenia NLP w Europie.
Czego nauczysz się na kursie?
 • Zaczniesz się skutecznie komunikować i budować trwałe relacje – historia NLP zaczyna się od badań nad komunikowaniem się. Dysponujemy wieloma narzędziami poprawiającymi komunikację na poziomie werbalnym i niewerbalnym, uczymy też jak efektywnie argumentować i lepiej rozumieć rozmówcę, a także jak radzić sobie z tzw. trudnymi rozmówcami i konfliktami.
 • Będziesz skuteczne planować cele i wdrażać je w życie – uczymy narzędzi pozwalających skutecznie pracować z celami, budować plan i motywację do ich realizacji, a także radzić sobie z trudnościami i przeszkodami.
 • Łatwo i szybko zarządzać emocjami – NLP to również doskonałe narzędzia do pracy z emocjami swoimi i innych osób. Nauczymy Cię jak radzić sobie z nieprzyjemnymi i nieadekwatnymi uczuciami, ale również jak budować i wzmacniać te przyjemne. To praktyczne narzędzia do poradzenia sobie ze złością, lękami, żalem, czy stresem.
 • Poznasz meandry nieświadomości – nauczysz się pracować ze swoimi procesami wewnętrznymi, często nieświadomymi. Poprzez naturalne stany transu i relaksacji nauczymy Cię jak sięgać do wewnętrznych zasobów – np. ukrytego spokoju czy pewności siebie.
 • Nauczysz się skuteczniej działać – poznasz metody odkodowywania swoich codziennych strategii oraz ich modyfikacji. Dzięki temu stanie się możliwe skuteczne optymalizowanie swoich zachowań oraz dostrzeganie co jest kluczem do ich skuteczności.
Dla kogo?

Nie ma ograniczeń zawodowych do uczestnictwa w Praktyku NLP. Jeśli jesteś ciekawy siebie, chcesz poprawić swoją skuteczność, sposób funkcjonowania, masz ochotę zainwestować w siebie, to zapraszamy. Przedstawiane modele są również wartościowym uzupełnieniem narzędziownika psychoterapeutów, coachów, trenerów, czy menedżerów

Sprawdź szczegóły: tutaj.

Praktyk NLP to również kurs wchodzący w skład Studium NLPt – jeśli chcesz rozpocząć edukację w zawodzie psychoterapeuty, to najlepsza okazja, żeby dołączyć do naszego studium. Więcej informacji o Studium NLPt znajdziesz na stronie: http://nlpt.edu.pl

 

Mistrz NLP – edycja 19 – startujemy 20.01.2018r.

Zapraszamy na kurs Mistrz Praktyk NLP. Podczas 190 godzin szkolenia będziemy zarówno rozwijać koncepcje i modele znane z Praktyka NLP, jak i poznawać zupełnie nowe. Przede wszystkim uczymy pracować z coraz głębszymi poziomami funkcjonowania: przekonaniami, wartościami i tożsamością. Poznasz:

 • model linii czasu (time-line) – rozbudowane narzędzie do pracy zarówno z zachowaniami, jak i przekonaniami, nawet bardzo głębokimi i nieświadomymi,
 • modelowanie – podstawę NLP, dzięki której będziesz mógł tworzyć własne modele i techniki,
 • techniki pracy z przekonaniami i wartościami – czyli czynnikami mającymi ogromny wpływ na motywacje i podejmowane działania,
 • metody pracy z tożsamością – integrowanie, odkrywanie nowych jej aspektów, zmianę spojrzenia na role, w które codziennie wchodzisz i które mniej bądź bardziej akceptujesz.

Mistrz NLP to przede wszystkim wędrówka w głąb siebie, okazja do lepszego zrozumienia swojego umysłu. To również doskonały zbiór narzędzi dla osób, które zajmują się profesjonalną pomocą – psychologów, psychoterapeutów, coachów.

Sprawdź szczegóły: tutaj.

Skończyłeś Praktyka NLP? Kurs zaawansowany czeka

Praktyk NLP Zaawansowany, to szkolenie rozwijające kompetencje i modele zdobyte na Praktyku NLP. Czego dowiesz się w trakcie 75 godzin kursu? 

 • poznasz meta-programy – nieświadome strategie, które odgrywają kluczowe znaczenie w komunikowaniu i motywowaniu się,
 • rozwiniesz umiejętności pracy z emocjami poprzez nowe, bardziej rozbudowane narzędzia wykorzystujące submodalności i kotwiczenie,
 • nauczysz się lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami z przeszłości zamieniając emocje w okazję do nauki.
Zapraszamy wszystkich Praktyków NLP, najbliższy kurs startuje już 04.02.17

Wielkanoc 2022 – życzenia świąteczne

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy wszystkim najlepsze życzenia, w tym zdrowia, odporności fizycznej i psychicznej, głębi spokoju oraz pozostawania w harmonii i równowadze, niezależnie od zmiennych czynników zewnętrznych.

I wszystkim dedykujemy przy tej okazji fragment wiersza Marii Konopnickiej, ze zbiorku „Głosy ciszy”. To poezja filozoficzna i mistyczna Konopnickiej, najczęściej pomijana przez programy szkolne:

Tej chwili szukaj, która cię uczyni

Siewcą – wpośród pustyni,

Wolnym – wpośród niewoli,

Śmiejącym się – gdy boli,

Cichym – wpośród zawiei,

W klęsce – pełnym nadziei,

Królem – wpośród ruiny,

A świętym – wpośród winy,

Anioł twój staje wtedy w płomienisku zorzy

Nieskończoności.

Szala się bóstwem w tobie na mgnienie przechyla

I cudem

Duch twój, przez mgnienie owo, nie jest twój lecz boży.

A ta jest chwila

Współpracy twojej z nieśmiertelnym trudem

Ducha, co tworzy

Światło wieczności.

NLP w pigułce – nowa edycja

Ten jednodniowy warsztat zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Z kilku powodów:

 • Możliwość doświadczenia NLP w działaniu zanim zdecydujesz się na dłuższe szkolenia
 • Poznanie kilku prostych metod, które można praktycznie stosować od razu
 • Okazja do bezpośredniego spotkania naszych trenerów i doświadczenie naszego stylu przekazu wiedzy
 • Możliwość zadawania wszelkich nurtujących pytań dotyczących NLP i uzyskania odpowiedzi na nie
 • Zrozumienie na tej podstawie czym faktycznie jest NLP i jak możesz z niego skorzystać, a czym nie jest
 • Krótki i mało obciążający organizacyjnie czas trwania warsztatu
 • Niski koszt

Dzięki temu warsztatowi wreszcie można rozwiać mity i nieporozumienia, jakie krążą na jego temat w sieci, wśród znajomych, czasem nawet w książkach, i które są niestety często powielane nie tylko przez laików. Choć praktycznie stosujemy i nadal zgłębiamy tę dziedzinę od wielu lat, jesteśmy bezlitośni w stosunku do NLP. Obnażamy jego zafałszowane obrazy tworzone zarówno przez sceptyków, ale również przez bezkrytycznych entuzjastów. Nie obiecujemy gruszek na wierzbie. Uczymy tego, co zostało sprawdzone przez czołowych twórców i praktyków tego systemu na całym świecie, oraz co sami przetestowaliśmy w praktyce. Pełnowartościową próbkę tych narzędzi udostępniamy właśnie podczas warsztatu „NLP w pigułce”.

Więcej informacji o warsztacie i jego najnowszej edycji znajduje się tutaj: https://econlp.eu/kursy-nlp/nlp-w-pigulce/

61 EDYCJA KURSU PRAKTYKA NLP – AKTUALIZACJA

Poprzednią informację o tym szkoleniu umieściliśmy krótko przed atakiem Rosji na Ukrainę i nie spodziewaliśmy się, że sytuacja w kraju i w całym regionie zmieni się tak szybko i tak radykalnie. Przekłada się ona również na kwestie organizacyjne związane z naszym kursem. Wiele osób, w tym kandydatów na Praktyka zostało wolontariuszami niosącymi pomoc uchodźcom lub zaangażowało się na ich rzecz w inny sposób. Z tego powodu zdecydowaliśmy się przesunąć datę rozpoczęcia planowanego szkolenia. Nowe terminy jego poszczególnych modułów znajdują się pod linkiem podanym na końcu tej informacji.

Równocześnie przypominamy, że 61 edycja Praktyka NLP jest pierwszą organizowaną w kooperacji Polskiego Instytutu NLP i ecoCoach Sp. z o. o. Łącząc nasze możliwości, umiejętności i doświadczenie, zapewniamy uczestnikom jeszcze szersze spektrum praktycznej wiedzy NLP przydatnej, a często wręcz niezbędnej w zróżnicowanych obszarach funkcjonowania osobistego i zawodowego.

W obliczu burzliwych i gwałtownie dokonujących się obecnie zmian, dotykających wszystkich sfer ludzkiego życia, NLP staje się jeszcze bardziej wartościowym niezbędnikiem na trudne czasy. W 2005 roku jeden z czołowych teoretyków rozwoju ludzkiej świadomości, Ken Wilber, napisał:

W postmodernistycznym świecie, pozbawionym znaczenia i wartości, dryfującym po oceanie ironii i zobojętnienia, potrzebujemy narzędzi i technik szybkiej zmiany. Potrzebujemy ogłosić, jak pilna jest konieczność odpowiedniego przystosowania i  transformacji. (…) Metody NLP mogą skutecznie pomóc w koniecznych przemianach, jakie się przed nami odsłaniają.[i]

Dzisiaj ta wypowiedź staje się jeszcze bardziej wymowna. Więcej informacji o 61 edycji kursu Praktyka NLP oraz o możliwościach dołączenia do niego znajduje się pod adresem:

https://econlp.eu/kursy-nlp/praktyk-nlp/

[i] McNab P. (2005). Toward an Itegral Vision. Victoria (Canada): Trafford Publishing. Z przedmowy Kena Wilbera, s. 3

 

NLP w pomocy ofiarom wojny – nowy wpis na blogu

Wobec wyzwań, z jakimi mierzą się osoby udzielające pomocy uchodźcom, NLP to bogate źródło sprawdzonego know how zarówno dla profesjonalistów, jak też wolontariuszy. Budowanie dobrego kontaktu, efektywne porozumiewanie się, poznawanie i rozumienie mapy świata innych ludzi, pozytywne interwencje psychologiczne – to nieocenione, uniwersalne narzędzia pomocne zarówno w procesie udzielania wsparcia innym, ale także samym sobie. Pierwsza część tekstu, który poświęciliśmy temu tematowi skupia się właśnie na tym, jak zadbać o własny stan wewnętrzny by poradzić sobie z obciążeniami emocjonalnymi oraz  wtórną traumą, na którą narażeni są wszyscy będący choćby pośrednimi świadkami ludzkich nieszczęść i cierpienia, i to takich rozmiarów, jakie są następstwem wojny. Cały tekst tutaj:

NLP w pomocy ofiarom wojny – część 1

Terapia osób po przeżytej traumie – bezpłatne szkolenie dla specjalistów z Ukrainy

Poniżej podajemy opis tytułowego szkolenia, który dostarczył nam Przemek Turkowski, Certyfikowany Trener NLP, Certyfikowany Psychoterapeuta NLPt i członek Komisji ds. Badań Naukowych Polskiego Stowarzyszenia Neuro-Lingwistycznej Psychoterapii. Przemek od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących m.in. pomocy osobom doświadczającym straty i żałoby oraz cierpiącym z powodu zaburzeń potraumatycznych.

 

Cześć, Привіт!

Wraz z grupą przyjaciół z Fundacji Research & Recognition z USA i Wlk. Brytanii, którzy od lat zajmują się pomaganiem osobom cierpiącym z powodu traum i PTSD, postanowiliśmy zorganizować szkolenie, skierowane do ukraińskojęzycznych psychoterapeutek/psychoterapeutów, psycholożek/psychologów i psychiatrów, którzy chcieliby zyskać narzędzia do pracy z traumą.

Mam do was serdeczną prośbę o pomoc w rozprzestrzenieniu tej informacji do osób, które mogą być zainteresowane. Wiem, że większość jest teraz zaangażowana w interwencję kryzysową, ale zapewne w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy nastąpi wysyp PTSD. Chcemy, żeby był to nasz mały wkład w leczenie ran, które zadaje ta wojna. Pod tekstem PL znajduje się także tekst po ukraińsku. Z góry dziękuję wam za pomoc…

Info po polsku:

Protokół Rekonsolidacji Traumatycznych Wspomnień (Reconsolidation of Traumatic Memories Protocol – RTM) to ustrukturalizowana metoda, o skuteczności dowiedzionej badaniami, stosowana m.in. do pomocy ofiarom po 11.09 w NY oraz do pracy z weteranami i weterankami (nie tylko w kontekście traum bojowych ale także traum i nadużyć seksualnych) – z tego obszaru pochodzą badania. Więcej o metodzie i o badaniach na stronie www.wyleczPTSD.pl lub po angielsku http://www.randrproject.org/ .
Szkolenie jest całkowicie darmowe. Odbędzie się na platformie ZOOM w dniach 1,2,3 kwietnia. Poprowadzą je, jako wolontariusze, osoby uczące metody w języku angielskim. Trenerem wiodącym będzie Lisa de Rijk, bardzo doświadczona psychoterapeutka brytyjska. Jeżeli się uda znaleźć odpowiednią osobę postaramy się zapewnić tłumaczenie (liczę na współpracę z uczestnikami). Szkolenie składa się z e-learningu, który poprzedza trwające 2,5 dnia szkolenie. Po szkoleniu uczestnicy muszą przedstawić 2 przypadki z samodzielnej pracy, które są poddawane superwizji. Z naszej strony w szkoleniu jako prowadzący zaangażowało się 11 osób. To umożliwia nam zaproszenie około 44 osób do udziału, ponieważ szkolenie przebiega w taki sposób, że uczestnicy pracujący w parach mają na bieżąco feedback od co-trenerów, co pozwala na znaczne przyspieszenie procesu uczenia się i zapewnia dbałość o wysokie standardy. Liczymy na to, że po uzyskaniu certyfikacji pracujący tą metodą praktycy RTM, będą nam przesyłali dane, które umożliwią dalszą ewaluację skuteczności metody (chodzi o pre i post-test, który sam w sobie jest diagnozą symptomów PTSD).

Na dalszym etapie będziemy szukali wśród uczestników osób/osoby która we współpracy z nami przetłumaczy tekst protokołu oraz przynajmniej najważniejsze komentarze do materiałów jeśli okaże się, że znaczna część uczestników nie posługuje się sprawnie angielskim. Dla osób ze słabszym angielskim przewidujemy opcję połączenia w pary z osobami o wyższym poziomie angielskiego przy części e-learnigowej tak, żeby wzajemnie sobie pomóc przyswoić widzę.

Link do rejestracji na szkolenie:

https://thertmprotocol.com/content.aspx?page_id=4002&club_id=954411&item_id=1666974

 

Pokój i dobro!

Przemek

 1. W razie pytań piszcie proszę na maila lub msg. Będę odpowiadał w miarę możliwości, gdyż oczywiście poza organizowaniem tego wydarzenia pracuję normalnie w gabinecie, więc sami wiecie 😊 …

WERSJA DŁUŻSZA:

Cześć, Привіт!
Разом з групою друзів з Великобританії та США — які вже багато років помагають особам що терплять з причин травми та ПТСР — вирішили організувати навчання спрямоване до україномовних психотерапевтів, психологів, та психіатрів, які хотіли б отримати інструментарій для роботи з травмою.

Протокол Реконструкції Травматичних Спогадів (Reconsolidation of Traumatic Memories Protocol – RTM) – є структурованою методикою, з доказовою ефективністю, яку використовували в тому числі для допомоги жертвам терактів 11.09 в Нью-Йорку, чи у праці з ветеранами (не тільки в контексті воєнних травм, але також і сексуальних зловживань). Більше про методику і про її доказовість можна прочитати на сторінках: www.wyleczPTSD.pl (польською), або http://www.randrproject.org/ (англійською).

Навчання безоплатне. Відбудеться на платформі ZOOM 1,2,3 квітня. Заняття вестимуть англомовні волонтери-практики. Головною тренеркою буде Ліза де Рійк (Lisa de Rijk), досвідчена британська психотерапевтка. Якщо вдасться знайти відповідну особу — постараємось забезпечити переклад (розраховую на співпрацю з учасниками). Перед заняттями в ZOOM передбачається самостійне навчання на інтернет платформі.

Після цього учасники представлять по 2 випадки самостійної праці, які супроводжуватимуться супервізією. З нашого боку, до підготовки та проведення навчання включилось 11 співтренерів-волонтерів, дякуючи чому ми зможемо запросити 44 учасника. Праця відбуватиметься в парах, при постійному зворотньому зв’язку і допомозі від співтренерів, що дозволяє на значне прискорення процесу навчання, та забезпечує його високу якість.

Надіємось, що по завершенні сертифікації, учасники ділитимуться з нами даними зі своїх практик, що дозволить подальшу оцінку та розвиток протоколу RTM (мова йде про пре- та пост- тести, які самі по собі являються діагностичними для симптомів ПТСР).

Деталі реєстрації доступні в пості нижче (з Лізою контакт тільки англійською, зі мною англійською, або польською).

На дальших етапах шукатимемо серед учасників охочих до співпраці, які зможуть перекласти текст протоколу, або принаймні найважливіші коментарі до матеріалів, якщо виявиться, що значна частина учасників не володітимуть англійською на достатньому рівні. Також передбачаємо поділ учасників на етапі навчання на онлайн-платформі таким чином, аби в кожній парі одна особа володіла англійською на вищому рівні, і щоб всі підтримували себе навзаєм та краще присвоювали матеріал.

Посилання на реєстрацію на тренінг:

https://thertmprotocol.com/content.aspx?page_id=4002&club_id=954411&item_id=1666974

Запрошуємо до реєстрації чим-скоріш, для цього — напишіть на електронні скриньки:

Lisa.deRijk@randrproject.com або przemek.turkowski@gmail.com

Миру й добра!

Пшемек

PS В випадку питань прошу писати на електронку або в особисті повідомлення на fb. Старатимусь в міру можливостей відписувати, бо ж, окрім організації цього навчання, працюю нормально в кабінеті, тож самі знаєте:) …

 

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Drodzy Użytkownicy,

Atak armii rosyjskiej na Ukrainę, spowodował masową ucieczkę na Zachód rodzin żołnierzy ukraińskich. W większości trafiają oni do naszego kraju, a mniejsze grupy np. do Słowacji, Rumunii, Niemiec, Francji czy Holandii. Do Polski przybyło już ponad milion uchodźców, co rodzi poważne wyzwania organizacyjne, logistyczne itp. Dzięki zaangażowaniu naszego społeczeństwa powstało wiele oddolnych inicjatyw w zakresie pomocy humanitarnej dla poszkodowanych i śmiało można powiedzieć, że bez tego wsparcia sytuacja uchodźców byłaby o wiele trudniejsza. W akcje pomocy włączają się również nasi absolwenci i współpracownicy, którzy w charakterze wolontariuszy współorganizują m.in. transporty humanitarne do granicy polsko-ukraińskiej, a w drodze powrotnej przewożą uchodźców w kierunku docelowych miejsc pobytu.

Przejściowa sytuacja zamieszania i chaosu, która z konieczności towarzyszy skutkom pożogi wojennej, w tym masowej migracji ludności cywilnej, sprzyja niestety różnego rodzaju nadużyciom, wyłudzeniom i uaktywnia grupy przestępcze. Zbiórki pieniędzy, ubrań, żywności, organizacja transportu itd. to także okazje do okradania zarówno ofiar wojny, jak też ich darczyńców. Dlatego ważne jest, by środki wsparcia kierować do sprawdzonych organizacji i grup pomocy. Poniżej podajemy link do akcji prowadzonej przez jedną z takich grup, w której wolontariuszem jest absolwent naszego Studium Neuro-Lingwistycznej Psychoterapii i wieloletni współpracownik Polskiego Instytutu NLP, doświadczony psychoterapeuta, coach i trener, Krzysztof Grabarczyk. Wspierając tę akcję, można mieć pewność, że środki na nią zostaną w pełni wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem:

https://zrzutka.pl/9m9jzu?fbclid=IwAR2VXc2j9NekRw4kDatSU_PP2CjWtlKJ1QkLX4dd2QoV62VYpXrHYchXzkM

Richard Bolstad – warsztat online

Drodzy Użytkownicy strony Polskiego Instytutu NLP,
Poniżej udostępniamy informację o bezpłatnym seminarium prowadzonym przez eksperta NLP i terapii traumy, jakim jest Richard Bolstad. Zachęcamy do skorzystania z tej inspirującej okazji. Oto dane przekazane przez organizatora tego przedsięwzięcia, Tomasza Kowalika:
Już w poniedziałek 7.03 o 18:00 (Warszawa) czyli 19:00 (Kijów): 2-godzinne szkolenie dla praktyków NLP w Polsce (i nie tylko) chcących pracować z ukraińskimi (i nie tylko) uchodźcami. Szkolenie w języku angielskim z dobrym tłumaczeniem na polski.

Szkolenie jest przeznaczone dla doświadczonych terapeutów z praktyką w NLP, którzy chcą uzyskać użyteczne porady od Richarda Bolstada. Richard pracował w wielu podobnych sytuacjach i ma spore doświadczenie w takim kontekście (m.in. pomagał ofiarom z Sarajewa i poszkodowanym tsunami w Japonii).

Nie jest to szkolenie z technik NLP. Jest to dość szczególne szkolenie doskonalące, przeznaczone dla profesjonalistów z doświadczeniem w NLP.
Szczegóły uzyskasz kontaktując się z Tomaszem Kowalikiem:
Messengerem lub telefonicznie +48 502 314 078 lub przez e-mail – tomasz.kowalik@msc.edu.pl
Przekaż tę informację znajomym terapeutom.
Szkolenie jest nieodpłatne, ale uczestnicy mogą przekazać darowiznę na wybrane przez siebie cele charytatywne.

61 EDYCJA PRAKTYKA NLP

W ciągu ostatnich dwóch lat  otrzymywaliśmy wiele pytań w sprawie szkoleń NLP, w tym o kurs na poziomie Praktyka. Sytuacja sanitarna w kraju i na świecie była jednak na tyle niestabilna, że bardzo komplikowała długofalowe planowanie. Jeśli zakres obostrzeń zmieniał się co 2-3 miesiące, a szkolenia certyfikacyjne z NLP trwają do około pół roku (nie licząc czasu potrzebnego do zorganizowania grupy), to łatwo sobie wyobrazić chaos organizacyjny związany z taką sytuacją. Doświadczyliśmy go już podczas trwania ostatniej zrealizowanej edycji Praktyka, gdy z powodu kwarantanny końcowy moduł trzeba było przesunąć o kilka miesięcy, a i tak grupa musiała być w końcu podzielona na dwie mniejsze, dla których zajęcia były prowadzone osobno. O ile z zakończeniem szkolenia w takich warunkach można sobie jeszcze w miarę dobrze poradzić, to rozpoczynanie nowego zupełnie mijało się z celem.

Kursy certyfikacyjne NLP wymagają bezpośredniego kontaktu, by móc rozwijać umiejętności komunikowania się, stosowania poszczególnych metod i uczestniczyć interaktywnie w zajęciach angażujących wszystkie zmysły i wykorzystujących przestrzeń. Na podstawie wieloletniego doświadczenia wiedzieliśmy, że zdalne szkolenia w zakresie NLP tylko częściowo oddają jego istotę i mogą mieć ew. charakter wprowadzający, lecz nie są wystarczające. Potwierdzili to również nasi koledzy i mentorzy – Peter Schütz, sekretarz generalny The European Association for NLPt, Catalin Zacharia, prezes tego stowarzyszenia, a także jego członkowie-delegaci większości krajów europejskich, z którymi mieliśmy kontakt w ramach zebrań Komisji Reprezentantów EANLPt.

Tak czy inaczej, w sytuacji stopniowo lecz jednoznacznie postępującego „poluzowania” związanego m.in. ze sprzyjającą porą roku (według niektórych źródeł ilość zakażeń ma spadać wraz ze wzrostem temperatury), podjęliśmy decyzję o organizacji wiosennej, 61 edycji kursu Praktyk NLP. Będzie on prowadzony w całości w trybie stacjonarnym, z bezpośrednim kontaktem z trenerami i uczestnikami. Ponieważ jest to pierwszy kurs Praktyka po dwuletniej przerwie, udostępniamy go na promocyjnych warunkach.

61 edycja Praktyka NLP jest pierwszą organizowaną w kooperacji Polskiego Instytutu NLP i ecoCoach Sp. z o. o. Łącząc nasze możliwości, umiejętności i doświadczenie, zapewniamy uczestnikom jeszcze szersze spektrum praktycznej wiedzy NLP przydatnej, a często wręcz niezbędnej w zróżnicowanych obszarach funkcjonowania osobistego i zawodowego.

W obliczu burzliwych i gwałtownie dokonujących się obecnie zmian, dotykających wszystkich sfer ludzkiego życia, NLP staje się jeszcze bardziej wartościowym niezbędnikiem na trudne czasy. W 2005 roku jeden z czołowych teoretyków rozwoju ludzkiej świadomości, Ken Wilber, napisał:

W postmodernistycznym świecie, pozbawionym znaczenia i wartości, dryfującym po oceanie ironii i zobojętnienia, potrzebujemy narzędzi i technik szybkiej zmiany. Potrzebujemy ogłosić, jak pilna jest konieczność odpowiedniego przystosowania i  transformacji. (…) Metody NLP mogą skutecznie pomóc w koniecznych przemianach, jakie się przed nami odsłaniają.[i]

Dzisiaj ta wypowiedź staje się jeszcze bardziej wymowna. Więcej informacji o 61 edycji kursu Praktyka NLP oraz o możliwościach dołączenia do niego znajduje się na stronie:

https://econlp.eu/kursy-nlp/praktyk-nlp/

[i] McNab P. (2005). Toward an Itegral Vision. Victoria (Canada): Trafford Publishing. Przedmowa Kena Wilbera, s. 3

 

Heroizm współczesny

Pojęcie heroizmu brzmi dzisiaj raczej patetycznie i niechętnie rozmawia się na ten temat. Jest wiele innych pojęć „na czasie”, jak sukces, wydajność, kreatywność,  przedsiębiorczość, produktywność, rozwój itp. Brzmią one nowocześnie, pasują do czasów wolnego rynku i są zrozumiałe. Na co komu dzisiaj bohaterstwo? Łatwo przeoczyć, że w każdej dziedzinie – od pracy zawodowej, poprzez samorozwój, po relacje z bliskimi – wszędzie potrzebne jest pokonywanie „smoków i potworów” w postaci nawykowych schematów myślenia i działania, przeszkadzających emocji, szkodliwych przyzwyczajeń, różnego rodzaju blokad wewnętrznych, do których dołączają się jeszcze skomplikowane warunki w świecie zewnętrznym. Każde wyjście ze strefy komfortu wymaga odwagi i udania się w nieznane, nawet jeśli jest ono zachwalane przez niezliczone poradniki, mówców motywacyjnych, czy zaliczane szkolenia.

Gdy myślimy o heroizmie, przypominają się przykłady historyczne i analiza utworów literackich, jak „Pieśń o Rolandzie”, trylogia Sienkiewicza itp. Dawne bitwy, pojedynki, brawurowe akcje – to wszystko kojarzy się z heroizmem. Ale dzisiaj trzeba płacić rachunki, a nie wywijać szablą. Myśląc w ten sposób łatwo przeoczyć, że heroizm ma wiele znaczeń, a równocześnie jest wręcz niezbędny właśnie dzisiaj, gdy świat, o którym przyzwyczailiśmy się myśleć, że jest pewny, stabilny i przewidywalny ukazuje swoje drugie oblicze, podobne do domku z kart. Jak zatem rozwijać heroizm dzisiaj? Jak kobiety i mężczyźni mogą wzajemnie się wspierać w stawaniu się bohaterami w warunkach coraz bardziej skomplikowanej współczesności? Tym tematom poświęcony jest najnowszy wpis na naszym blogu: https://econlp.eu/blog/heroizm-dawniej-i-dzis/

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym cz. III

Wielu osobom wypalenie zawodowe wydaje się nieuniknionym etapem, wcześniej czy później „dopadającym” każdego. I to niezależnie od charakteru pracy oraz jej atrakcyjności. Jeśli rzeczywiście tak się dzieje, to przyczyną są często niewłaściwe proporcje między aktywnością zawodową a życiem osobistym. Praca może łatwo zacząć zajmować  za dużo miejsca, pochłaniać zbyt wiele energii i uwagi, spychając na margines inne ważne aspekty ludzkiego życia. Raczej nie wystarczy czasu na realizowanie wszystkich swoich pozazawodowych pasji i aktywności, niemniej warto wiedzieć, które z nich pełnią kluczową rolę dla zachowania odpowiedniej równowagi i przeciwdziałania wypaleniu. To im właśnie poświęcona jest ostatnia część tytułowego artykułu. Z jednej strony tekst wyjaśnia, dlaczego nie musimy mieć „wyrzutów sumienia”, gdy np. realizujemy zainteresowania – wydawałoby się – zbędne z punktu widzenia kariery i nieprzydatne dla zwiększania produktywności. Z drugiej – wskazuje na zróżnicowane formy aktywności, które znajdują się w polu szczególnego zainteresowania badaczy zajmujących się przeciwdziałaniem wypaleniu i są przez nich rekomendowane. Zapraszamy do lektury: https://econlp.eu/blog/syndrom-wypalenia-zawodowego-i-jak-mu-przeciwdzialac-cz-iii/

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym cz. II

Nie przypadkowo koncepcja wypalenia zawodowego zrodziła się w wyniku obserwacji wyzwań, z jakimi borykają się osoby zajmujące się profesjonalnie pomaganiem, ponieważ w ich przypadku ryzyko występowania tego syndromu jest szczególnie duże. Jednak po kilkudziesięciu latach od tamtych odkryć sytuacja znacznie się zmieniła. Długofalowe wsparcie, zaangażowanie jakiego ono wymaga, odpowiedzialność z nim związana i inne obciążenia stały się „chlebem powszednim” przedstawicieli wielu innych zawodów. Wynika to z konieczności wzmożonej kooperacji, komunikacji międzyludzkiej i zmaganiem się z rozmaitymi wyzwaniami, gdy choćby nieformalnie pełni się rolę osoby udzielającej regularnego wsparcia. Kiedyś można było być po prostu np. prawnikiem, księgową czy informatykiem i na tym poprzestać. Dzisiaj siłą rzeczy przedstawiciele tych profesji występują także w roli mentorów, coachów, mediatorów, menedżerów zespołów, opiekunów handlowych itp., i muszą wykazywać się umiejętnościami radzenia sobie z problemami, jakie te nowe role ze sobą niosą. Gdy brakuje odpowiednich narzędzi i wiedzy, jak wtedy pomagać sobie samym, ryzyko wypalenia znacznie wzrasta. Dlatego najnowszy wpis na naszym blogu poświęcony jest właśnie temu zagadnieniu – jak udzielający wsparcia mogą zadbać o samych siebie i skutecznie eliminować wspomniane ryzyko. Link do wpisu: https://econlp.eu/blog/syndrom-wypalenia-zawodowego-i-jak-mu-przeciwdzialac-cz-ii/

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Mimo licznych udogodnień technicznych i usprawnień komunikacji, ilości zadań i wyzwań zawodowych wcale nie ubywa. Nowe technologie informatyczne, możliwość pracy zdalnej i inne współczesne wynalazki z jednej strony wiele ułatwiają, ale z drugiej jeszcze bardziej zwiększają presję czasu, rywalizację i konieczność wykonywania większej ilości pracy w tej samej jednostce czasu. Zwiększa się także ilość i intensywność relacji międzyludzkich oraz wynikających z tego problemów interpersonalnych. Wszystko to rodzi przedłużający się stres oraz przesyt nawet najbardziej lubianą pracą. Koncepcja wypalenia zawodowego zrodziła się w wyniku obserwacji i badań dotyczących osób zajmujących się profesjonalną pomocą psychologiczną i medyczną. W ich przypadku stwierdzono bowiem najwięcej czynników prowadzących do wypalenia (zakres odpowiedzialności za innych, obciążenia emocjonalne, sytuacje kryzysowe itd.). Wkrótce okazało się jednak, że z podobnymi wyzwaniami, choć w różnej skali, muszą radzić sobie także przedstawiciele wszystkich zawodów związanych z dużą ilością kontaktów międzyludzkich, przeciążeniem zadaniami, pośpiechem czy podlegających permanentnym ocenom. Aby skutecznie przeciwdziałać wypaleniu, potrzebna jest niezbędna wiedza na temat jego mechanizmów, a następnie sposobów radzenia sobie z nim. Najnowszy wpis na naszym blogu otwiera cykl poświęcony temu właśnie zagadnieniu: https://econlp.eu/blog/syndrom-wypalenia-zawodowego-i-jak-mu-przeciwdzialac-cz-i/

Bezpłatny wykład online – Jak pomagać na odległość – 8.05.2021

Psychoterapeuci, psychologowie, konsultanci, coachowie, lekarze i inni specjaliści w zakresie profesjonalnej pomocy zostali zmuszeni do świadczenia swoich usług w trybie zdalnym. To, co jeszcze rok temu było trudne do wyobrażenia lub dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach, dziś jest „chlebem powszednim”. Taka praca niesie jednak ze sobą wiele ograniczeń i wyzwań, z którymi często nie łatwo poradzić sobie nie tylko pacjentom i klientom, ale także usługodawcom. Istotnym elementem sytuacji pomagania jest relacja, która się w niej rozwija, atmosfera bliskości, bezpieczeństwa i zaufania. Jak jednak zadbać o ten fundament profesjonalnej pomocy wobec konieczności pracy zdalnej? Odpowiedzi na to i podobne pytania dostarczy bezpłatny wykład włoskiej psychoterapeutki Gestalt, Margherity Spagnuolo Lobb, pt. „Bliskość. Dystans. Izolacja. Psychoterapeuta w zmieniającym się świecie”. Jest on organizowany przez Polską Radę Psychoterapii w ramach Spotkań Integracyjnych Online. Choć jest adresowany przede wszystkim do psychoterapeutów, to mogą z niego skorzystać także inni specjaliści świadczący zdalną pomoc. Dodatkowe informacje i możliwość zapisów: https://prp.org.pl/spotkania-integracyjne-prp-online-08-05-bezplatny-wyklad-online/

Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najlepsze życzenia i dedykujemy Wam, Drodzy Użytkownicy, poniższy wiersz Heleny Duninówny. Obecnie, w świecie chaosu i destrukcji, jeszcze bardziej potrzebujemy „wysokich” inspiracji, niech więc przesłanie znamienitej autorki będzie dla nas natchnieniem:

 

To, co piękne – nigdy nie zaginie.

To, co dobre – zawsze zmartwychwstanie.

Kwiat wyrośnie na martwej ruinie.

Z mrocznych głębin wytryska świtanie.

 

Myśl promienna – zawsze się odradza,

Prawda – nigdy nie traci swej mocy,

 Bo wieczysta jest na świecie władza

Dnia – zwycięzcy nad mrokami nocy.

O toksycznym wpływie mediów – nowy wpis na blogu

Każdy nowy wynalazek, każda technologia i nowa wiedza otwierają też nowe możliwości i równocześnie niosą ze sobą pewne zagrożenia. Media nie są w tym względzie wyjątkiem, niemniej to one wywierają obecnie na ludzkie życie wyjątkowo rozległy i znaczący wpływ. I to od najmłodszych lat człowieka. Niestety, w wielu aspektach wpływ ten jest daleki od tego, co powszechnie się uważa np. na temat dostępu do informacji, „okna na świat”,  teleedukacji, rozrywki itp. Wpływ mediów finansowanych w lwiej części przez reklamodawców i innych sponsorów jest obliczony na oczekiwaną przez nich coraz większą kontrolę myśli, wyborów, decyzji i działań służącą np. celom komercyjnym. „Teoria spiskowa”? Nic podobnego, to konkretne praktyki opisywane przez samych sprawców tego procederu. W nowym wpisie na naszym blogu znajdują się dane na ten właśnie, zwykle pozostający w cieniu temat. Są tam także odnośniki do źródeł dla dociekliwych. Świadomość i wiedza o poruszanych w tym tekście kwestiach są niezbędne do lepszego dbania o higienę psychiczną własną i naszych dzieci. Jest to tym bardziej istotne, że jak wykazują badania naukowe, skutki kształtowania przez media m.in. sposobów odżywiania się, stylów życia, uzależniania się pod wpływem mediów od produktów, w tym od używek, ma charakter bardzo długoterminowy. Pociąga to za sobą następstwa zdrowotne i społeczne, które trudno nawet oszacować. Wpis jest dostępny pod adresem: https://econlp.eu/blog/inne-oblicze-mediow/

Polska historia NLP i NLPt

NLP ma w Polsce już całkiem długą tradycję. Przez 40 lat wiele się u nas w tym względzie wydarzyło. Nie zawsze była to historia „usłana różami”, bo i wiele było w niej kolców. A jednak pod względem wiedzy, standardów i organizacji znajdujemy się obecnie na nieporównanie wyższym poziomie, niż „u zarania dziejów”. Chciałoby się powiedzieć, że pod tym względem dawno wyszliśmy z jaskiń. Podobnie jest w przypadku neurolingwistycznej psychoterapii (NLPt). Większość osób ma na ten temat bardzo fragmentaryczne informacje, a często znajduje się w stanie pomieszania. Artykuł pt. „Początki NLP i NLPt w Polsce” dostarcza uporządkowanej wiedzy na ten temat oraz wiele „ciekawostek”, które pozwalają lepiej zrozumieć ścieżki, jakimi te systemy podążały w swoim rozwoju na naszym lokalnym terenie. „Opowiedz mi swoją historię, a powiem ci, kim jesteś” – głosi chińskie przysłowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest NLP i NLPt – poznaj ich historię. Jak przebiegała ona w Polsce, dowiesz się na naszym blogu:  https://econlp.eu/blog/poczatki-nlp-i-nlpt-w-polsce/

NLP – rozwój bez granic

Od swoich początków w latach 1970. NLP rozwinęło się w sposób, którego jego twórcy pewnie nawet nie mogli sobie wyobrazić. Coraz to nowe obszary zastosowań, nowe modele i metody, integrowanie NLP z innymi systemami profesjonalnej pomocy i rozwoju itd. – to wszystko angażuje tysiące profesjonalistów na całym świecie. Konferencja naukowa Europejskiego Stowarzyszenia NLPt pt. „Praktyka i badania naukowe”, która odbyła 7.11.2020 r. pokazuje, jak dynamiczny i twórczy jest to proces. Relacja z tej konferencji znajduje się na naszym blogu: https://econlp.eu/blog/mozaika-wspolczesnego-nlp-i-nlpt-relacja-z-konferencji-7-11-2020/

Boże Narodzenie 2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2021 składamy życzenia wszelkiej pomyślności, we wszystkich dziedzinach życia i działania. A jako prezent „na gwiazdkę” przygotowaliśmy nowy wpis na naszym blogu, który zamyka cykl „Jak przetrwać w czasach epidemii i innych kryzysów”. Jest on poświęcony rytuałowi świętowania w wydaniu terapeutycznym i wspierającym dobrostan. Tekst wyjaśnia na czym polega uzdrawiająca siła świętowania oraz jak stosować tę metodę w praktyce, aby uzdrawiający rytuał świętowania spełnił swoje zadanie. Wpis znajduje się pod adresem: https://econlp.eu/blog/jak-radzic-sobie-w-czasach-epidemii-i-innych-kryzysow-zakonczenie/

Życzymy przyjemnej lektury,

Zespół Polskiego Instytutu NLP

NLP w czasach epidemii cz. 3 – nowy wpis na blogu

Ta część zajmuje się dalszymi praktycznymi sposobami osiągania wzniosłych uczuć i stanów sprzyjających zdrowiu. Udziela także wskazówek, co robić, by owe doznania były nie tylko przelotnymi zdarzeniami, ale aby stały się integralnym elementem naszego stanu podstawowego, jak określa go Robert Dilts. Do tego potrzebna jest odpowiednia przebudowa sieci neuronalnych, co prowadzi do trwałej przemiany, jak z kolei proces ten określają Daniel Goleman i David Richardson. Proponowane ćwiczenia mają więc służyć trenowaniu „neuronalnych mięśni”, by tym razem użyć metafory stosowanej przez Ricka Hansona. Temu właśnie służą metody werbalne i niewerbalne opisywane w tekście, w tym m.in. „taniec i śpiew zdrowia”, „autogimnastyka” (samouzdrawiający ruch) i inne. Wszystkie one to narzędzia neuroplastyczności świadomie kierowanej, czyli celowemu tworzeniu nowych „obwodów w mózgu” (to znowu Rick Hanson) sprzyjających zdrowiu. Cały tekst dostępny jest tutaj: https://econlp.eu/blog/jak-radzic-sobie-w-czasach-epidemii-i-innych-kryzysow-cz-3/