“Nowa nieświadomość” oraz jej znaczenie dla zdrowia, rozwoju i dobrostanu

Nieświadomość to pojęcie, na temat którego wciąż istnieje wiele nieporozumień, błędnych i czasem sprzecznych opinii, emocji i nastawień. Z jednej strony są przekonania, że nieświadomość (lub podświadomość) to coś groźnego, albo że jest to “śmietnik” nieakceptowanych społecznie popędów i tendencji, lochy, w których trzymane są traumy i inne bolesne wspomnienia oraz im podobne. Z drugiej…

Czytaj dalej →

Jak pomnażać piękne chwile

W życiu piękne są tylko chwile? “W życiu piękne są tylko chwile” – głosi tytuł i zarazem refren kultowego utworu zespołu “Dżem”. Piosenka ta sugeruje wyczekiwanie, aż “piękna chwila” się pojawi, a wtedy trzeba pośpiesznie się nią cieszyć, bo zaraz przeminie i nie wiadomo, kiedy pojawi się następna. Takie nastawienie jest w istocie przesycone melancholią…

Czytaj dalej →

Richard Bolstad i Julia Kurusheva – inspiracje dla pomagających

7 i 21 marca 2022 odbyły się dwa powiązane ze sobą seminaria online prowadzone przez jednego z czołowych przedstawicieli świata NLP, Richarda Bolstada oraz jego życiową partnerkę, Julię Kurushevę. Pierwsze spotkanie dostarczało informacji o podstawowych aspektach udzielania wsparcia osobom w sytuacjach kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. Drugie podkreślało wagę pomagania…

Czytaj dalej →

NLP w pomocy ofiarom wojny – część 2

W poprzednim wpisie omawiałem m.in. metodę zakotwiczania pozytywnych stanów, dzięki której zyskujemy swobodny do nich dostęp w dowolnej sytuacji. Mogłoby się wydawać, że to temat na tyle już znany, iż nie ma potrzeby do niego powracać. Że w większości książek z dziedziny NLP jest on prezentowany “do znudzenia”. A skoro tak, to nie warto już…

Czytaj dalej →

NLP w pomocy ofiarom wojny – część 1

W ostatnich tygodniach duża ilość mieszkańców naszego kraju zaangażowała się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, wykazując wysoki poziom empatii dla poszkodowanych i wrażliwości na ludzkie cierpienie. To napawa otuchą i równocześnie wzbudza uznanie. Wygląda na to, że zaistniała sytuacja kryzysowa obudziła w nas najlepsze ludzkie odruchy i wydobyła uśpione zasoby. Dociera do mnie wiele…

Czytaj dalej →

Heroizm dawniej i dziś

10 lat temu zostałem poproszony przez środowisko kobiet związanych z projektem PROGRESSteron o wygłoszenie wykładu pt. „Gdzie ci mężczyźni” i jak rozwijać ich współczesny heroizm? Inspiracją do tego wykładu stała się znana piosenka Danuty Rinn. O ile jednak z reguły podoba się ona kobietom, to wielu mężczyzn jej nie lubi. Bo co to dzisiaj znaczy być…

Czytaj dalej →

Syndrom wypalenia zawodowego i jak mu przeciwdziałać cz. III

 W poprzedniej części skupiłem się na sposobach przeciwdziałania wypaleniu, zogniskowanych wokół działalności zawodowej (korzystanie z własnych superwizji, mentoringu, psychoterapii czy coachingu, przynależność do organizacji zawodowych itd.). Równocześnie istnieje rozległy obszar życia prywatnego, którego pielęgnowanie jest jednym z najistotniejszych czynników profilaktyki wypalenia. Wymienione poniżej zakresy regenerującej aktywności pozazawodowej należą do najczęściej opisywanych przez ekspertów, należy jednak…

Czytaj dalej →

Syndrom wypalenia zawodowego i jak mu przeciwdziałać cz. II

Wprawdzie odnoszę się w obecnym wpisie głównie do profesjonalnej pomocy, jak np. psychoterapia, coaching, poradnictwo psychologiczne itp., to jednak poruszam przy tym uniwersalne zagadnienia, które mają zastosowanie w odniesieniu do każdej profesji, w której występują liczne interakcje z ludźmi, intensywna komunikacja i wymiana oraz konieczność radzenia sobie z powiązanymi problemami. Menedżerowie, liderzy, instruktorzy, szkoleniowcy, pracownicy…

Czytaj dalej →

Syndrom wypalenia zawodowego i jak mu przeciwdziałać – cz. I

 Kiedy próbuję opisać komuś, czego doświadczam, porównuję siebie do czajnika. Stoję na ogniu, tak jak czajnik, w którym gotuje się woda – usilnie się starając, by podołać problemom i dobrze wykonywać pracę. Ale po latach woda się wygotowała, a ja nadal stoję na ogniu – wypalony czajnik, któremu grozi pęknięcie – Carol B., pracownica społeczna…

Czytaj dalej →

Inne oblicze mediów

“Wie pan, co odkryłem?” – zapytał mnie właściciel firmy poligraficznej, z którym kiedyś współpracowałem. – “Ludzie są już tak przyzwyczajeni do sposobu pokazywania świata przez telewizję, że jest on dla nich bardziej atrakcyjny od fizycznej rzeczywistości. Chętniej wybierają obrazy, które jakościowo przypominają to, co widzą w telewizji – mam na myśli nasycenie kolorem, kontrast i…

Czytaj dalej →