Czym różnią się od siebie szkolenia NLP

Praktyk NLP, Praktyk Zaawansowany a Mistrz NLP – pytania i odpowiedzi

Ponieważ często spotykam się z pytaniami o różnice pomiędzy powyższymi szkoleniami w PINLP, postanowiłem wyjaśnić je w przejrzysty i uporządkowany sposób w niniejszym wpisie. Poniżej będę wymieniał kolejno najczęściej kierowane do nas pytania, a pod każdym z nich znajdą się odpowiedzi.

Dlaczego wprowadzono rozróżnienie na Praktyka NLP oraz Praktyka NLP – kurs zaawansowany?

  • Odpowiedź na to pytanie warto rozpocząć od krótkiego wprowadzenia. W 2001 Polski Instytut NLP uzyskał akredytację European Association for Neuro-Linguistic Psychotherapy (EANLPt). Stowarzyszenie to określa standardy programowe dla certyfikowanych szkoleń w zakresie NLP, znacznie podnosząc poprzeczkę w porównaniu z większością analogicznych organizacji na świecie. Na przykład większość szanowanych organizacji wymaga 130 godzin szkolenia na poziomie Praktyka NLP, a EANLPt aż 200 lub więcej. Przez długi czas nasze kursy również obejmowały ok. 200 godzin dla wszystkich, co stanowiło poważne wyzwanie organizacyjne dla wielu uczestników. Wiele osób pytało, dlaczego tak długo oraz czy istnieją krótsze wersje szkoleń, które dla ich potrzeb (np. praktycznego zapoznania się z podstawami NLP) mogłyby być krótsze. Tak zrodził się pomysł programu Praktyka NLP w skróconej (w porównaniu do EANLPt) wersji podstawowej. Żeby jednak pozostać w zgodzie z wymogami EANLPt, Praktyk – kurs zaawansowany stanowi jego dopełnienie, uczestnictwo w nim jest opcjonalne dla zainteresowanych, a obowiązkowe tylko dla osób szkolących się na psychoterapeutów, coachów czy trenerów pracujących w nurcie NLP.

Przedstawiciele EANLPt podczas zebrań i konferencji

  • Praktyk NLP w wersji podstawowej zapoznaje z klasycznymi modelami i metodami NLP, w większości przypadków autorstwa jego twórców, Richarda Bandlera i Johna Grindera. Dotyczą one głównie sztuki porozumiewania się, pracy z celami, zarządzania wewnętrznymi zasobami, strategii myślenia i działania oraz jak je modelować, wykorzystania potencjału nieświadomości do rozwiązywania problemów i osiągania pozytywnych zmian.

Czy w takim razie Praktyk – kurs zaawansowany powtarza ten sam materiał, tylko w dodatkowej liczbie godzin?

  • Nie, podczas tego szkolenia uczestnicy zapoznają się z nowym materiałem i bardziej złożonymi technikami, które bazują na wiedzy i umiejętnościach zdobytych podczas poprzedniego kursu, ale stanowią ich rozwinięcie i pogłębienie. Czyli materiał tego szkolenia jest całkowicie nowy w stosunku do Praktyka w wersji podstawowej. Uczestnicy otrzymują m.in. narzędzia adresowane do konkretnych kategorii problemów, również tych, które są zakorzenione w dawnych zdarzeniach i nad którymi została utracona świadoma kontrola (np. neutralizowanie fobii czy uwalnianie się od innych przeszkadzających emocji). Uczą się również jak rozpoznawać tzw. metaprogramy umysłu i jak spożytkować tę wiedzę w komunikowaniu się, motywowaniu siebie i innych, uczeniu się, znajdowaniu rozwiązań, w rekrutacjach i wielu innych kontekstach.

Czy Praktyk – kurs zaawansowany jest częścią kursu na poziomie Mistrza?

  • Mistrz Praktyk NLP jest dalszym etapem szkolenia i zapoznaje z bardziej rozbudowanymi modelami i technikami. O ile Praktyk dostarcza narzędzi do pracy na pierwszych poziomach w modelu Roberta Diltsa (zachowań, umiejętności i tylko częściowo na poziomie przekonań), to Mistrz Praktyk jest poświęcony w całości przekonaniom, wartościom, tożsamości i misji. W poniższym schemacie zielonym kolorem są zaznaczone poziomy, do których odnosi się Praktyk, a czerwonym – Mistrz NLP.

MISJA 

TOŻSAMOŚĆ

——————————–

WARTOŚCI

PRZEKONANIA

————————————————

UMIEJĘTNOŚCI

———————————————————-

ZACHOWANIA

———————————————————————–

ŚRODOWISKO/KONTEKST

  • W wielu przypadkach zmiany na poziomie zachowań i umiejętności nie mogą się dokonać, ponieważ są blokowane na poziomach wyższych. Jeśli ktoś ma przekonanie, że nie potrafi, nie zasługuje, nie jest wystarczająco dobry w jakiejś dziedzinie, to nawet wbrew rzeczywistym kompetencjom i możliwościom, jakie posiada, po prostu z nich nie skorzysta. Albo gdy ktoś ma (najczęściej nieuświadomiony) konflikt wartości, wpływa to znacząco na brak spójności w działaniu, osłabia motywację itp. Dlatego wiedza o mechanizmach zachodzących na tych wyższych poziomach oraz metody pracy z nimi są szczególnie istotne.

Czy to oznacza, że zmieniamy czyjeś przekonania, wartości, tożsamość itd.?

  • Przede wszystkim kierujemy się zasadą ekologii zmiany. Pamiętamy, że każdy indywidualny system przekonań i wartości pełni ważną funkcję dla jego posiadacza – zapewnia orientację, nadaje znaczenie różnym aspektom życia oraz kierunek dążeniom. Dlatego każda zmiana przekonań, czy w systemie wartości, a tym bardziej na jeszcze wyższych poziomach, pociąga za sobą dalsze zmiany, które Robert Dilst nazywa “generatywnymi”, i które schodzą jak lawina na sam dół piramidy w jego modelu. Z tego powodu zachowujemy najwyższą ostrożność podczas pracy z problemami lub celami ulokowanymi na poziomach od przekonań w górę.
  • Naszym głównym zadaniem jest pomóc osobie, którą wspieramy (także sobie samym), rozwinąć większą samoświadomość w obszarze jej przekonań, wartości itd. Już samo to daje większą kontrolę nad sferami, które zwykle pozostają w znacznej części nieświadome. Nasz rozmówca ma np. dzięki temu okazję sprawdzić, które jego przekonania są już nieaktualne i nieadekwatne do jego teraźniejszych zasobów i możliwości. Kurs na poziomie Mistrza NLP dostarcza wprawdzie specjalnych narzędzi, które pozwalają modyfikować ograniczające przekonania i “instalować” nowe, jednak takiej zmiany może dokonać tylko osoba bezpośrednio zainteresowana, jeśli będzie na to gotowa i uzna ją  za korzystną dla siebie. To samo dotyczy jeszcze wyższych poziomów.

Czy w takim razie Mistrz NLP jest adresowany tylko dla psychologów i psychoterapeutów?

  • Wiele problemów i wyzwań obejmujących poziomy od przekonań w górę dotyczy nie tylko pacjentów, ale każdego człowieka, a także organizacji. Wyobraźmy sobie np. osobę, która zostaje zatrudniona na stanowisko sprzedawcy, ale ma przekonanie, że “handlowcem trzeba się urodzić”, czego ta osoba nie odnosi do siebie. Albo pomyślmy o pracowniku działu IT, któremu zostaje przypisana funkcja menedżera lub trenera wewnętrznego. Ta nowa rola, to także nowa tożsamość, w której dopiero trzeba się odnaleźć. Możemy także wziąć pod uwagę organizację, która powstała w wyniku fuzji dwóch firm, które wcześniej rywalizowały ze sobą na rynku.  Większość przedstawicieli tej nowej korporacji może borykać się z problemami dotyczącymi ich tożsamości (ról) w nowych okolicznościach, a sama organizacja będzie potrzebowała sformułować na nowo swoją misję w zaistniałych warunkach.
  • Mistrz Praktyk NLP to szkolenie adresowane do wszystkich, którym przestały wystarczać narzędzia zmiany zachowań i rozwijania umiejętności, lub którzy po prostu są zainteresowani dalszymi (“wyższymi”) perspektywami rozumienia mechanizmów funkcjonowania własnego, innych ludzi, rozwiązywania problemów, osiągania celów itd.

Czy po ukończeniu Praktyka w wersji podstawowej można od razu rozpocząć kurs Mistrza, z pominięciem szkolenia Praktyk – kurs zaawansowany?

  • Jest to możliwe, zalecamy jednak – o ile tylko jest to wykonalne dla uczestnika – kolejność: Praktyk, Praktyk – kurs zaawansowany, Mistrz Praktyk. Kurs zaawansowany pozwala poszerzyć, ugruntować oraz rozwinąć wiedzę i umiejętności z kursu w wersji podstawowej, daje też dodatkowy czas na zintegrowanie poznanego materiału. Szkolenie na poziomie Mistrza zapoznaje z narzędziami coraz bardziej zaawansowanymi, których przyswajanie jest tym łatwiejsze, im bardziej opanowaliśmy wcześniejszy materiał.

W razie wątpliwości, jest możliwy osobisty kontakt z nami, w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *