Innowacje w NLP

Rynek księgarski jest zalany popularną literaturą NLP-pochodną. Większość tych książek powiela znane, klasyczne modele i metody NLP, opisując je w dość sztampowy sposób. Często skrajnie je upraszcza, żeby takie nlp w pigułce (celowo małe litery)  było łatwiejsze do przełknięcia dla osób złaknionych cudownych przepisów na szczęście. „Wystarczy, że sobie zakotwiczysz stan orgazmu, pomanipulujesz submodalnościami i przeramujesz co tam trzeba” – takie podejście można by nazwać en el polo. Z profesjonalnym NLP może mieć ono wspólne co najwyżej kilka nazw.

Tym bardziej każda książka na temat profesjonalnego NLP jest na wagę złota. I tu mam dobrą wiadomość: Wydawnictwo Zysk i S-ka przygotowuje edycję pracy zbiorowej pod redakcją Michaela Halla i Schelle Rose Charvet pt. „Innowacyjne NLP”. Wśród autorów rozdziałów są prawdziwi profesjonaliści w tej dziedzinie – Robert Dilts, Lucas Derks, Richard Bolstad, Ian McDermott, Tim Hallbom, Bob Bodenhamer, Charles Faulkner czy Frank Burke, by wymienić tylko najbardziej znanych. W Polsce najmniej rozpoznawalny może być Frank Burke, doktor psychologii, współtwórca organizacji NLP Research and Recognition Project, której celem jest wspieranie, koordynowanie oraz finansowanie rygorystycznych badań naukowych w dziedzinie NLP. Organizacja ta skupia wielu badaczy, którzy są zarówno doświadczonymi znawcami NLP, jak też posiadają solidne przygotowanie akademickie. Jeden z rozdziałów poświęcony jest właśnie tematowi badań naukowych nad NLP. Podaję tutaj ów szczegół, ponieważ środowisko NLP, także w Polsce jest często oskarżane o „nienaukowość”.

Książka prezentuje przekrój wiadomości na temat złożonych modeli i systemów zastosowania NLP w psychoterapii, psychologii klinicznej, psychologii sukcesu, logopedii, medycynie, coachingu i biznesie (np. w rekrutacjach, zarządzaniu itd.).  Jak się bowiem okazuje w ostatnich dziesięcioleciach zostało wypracowanych wiele autorskich sposobów integrowania i zastosowania narzędzi NLP w różnych dziedzinach aktywności ludzkiej. Wiele z nich ma charakter zaawansowany i wymaga wstępnej, praktycznej znajomości NLP. Na przykład aż trzy rozdziały omawianej książki są poświęcone różnym, niezależnie opracowanym narzędziom, które powstały w oparciu o wiedzę na temat metaprogramów: „Profil języka i zachowania” (Language and Behaviour Profile – LAB, autorstwa Schelle Rose Charvet), „Sonar umysłu” (MPA MindSonar, autor – Jaap Hollander) i „Kompas tożsamości”, (Identity Compass System, którego twórcą jest  H.Arne Maus). Dzięki nim praktycy NLP mogą uporządkować swoją wiedzę na temat metaprogramów oraz znaleźć inspirację do ich wielorakiego zastosowania.

Schelle Rose Charvet

Jak wspomniałem, książka ma charakter przekrojowy, więc z konieczności może tylko sygnalnie zapoznawać z poruszanymi w niej tematami. Równocześnie jednak daje szerokie spektrum informacji na temat twórczego dorobku czołowych specjalistów NLP na całym świecie. Dorobku dalece wykraczającego poza standardowy materiał zawarty w programach Praktyka, Mistrza NLP i im podobnych. Redaktorzy książki zapowiadają, że będą kolejne tomy, zawierające teksty na temat kolejnych autorskich narzędzi i odkryć, składających się na dorobek światowego NLP.

Michael Hall
Michael Hall

Przekładu na język polski dokonuje nasza absolwentka i tłumaczka książek wydanych przez wydawnictwo PINLP, Renata Sigrist. Ja mam zaszczyt dokonać redakcji naukowej, stąd informacje, jakie podaję w tym wpisie. Tekst został już w całości przetłumaczony i poddany pierwszej redakcji merytorycznej. Obecnie przechodzi drugie „szlifowanie” w wydaniu Renaty i moim. Potem zostanie przekazany do redakcji, więc powinien ukazać się drukiem w ciągu kolejnych paru miesięcy. Życzę przyjemnej i inspirującej lektury.

Benedykt Krzysztof Peczko