NLP a duchowość

Zwykle ten temat rzadko jest poruszany lub gubi się w będących znacznie bardziej  „na czasie” zagadnieniach, jak NLP w sprzedaży, w zarządzaniu, w reklamie itd. Zdecydowałem się napisać o nim z paru powodów. Po pierwsze pasuje do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Po drugie jest ciekawy, a mało znany. Po trzecie, NLP bywa atakowane przez niektórych duchownych jako odmiana New Age, eklektyczno-synkretycznego nurtu, który często miesza ze sobą neopoganizm zachodni z wybranymi elementami filozofii Wschodu, channelingiem, różnymi rodzajami spirytualizmu, fizyką kwantową w stylu pop, szamanizmem itp., itd. Oczywiście takie wyobrażenia o NLP mają zwykle duchowni, którym brakuje rzetelnej, choćby elementarnej wiedzy na jego temat, nie mówiąc już o jakimkolwiek praktycznym doświadczeniu.

Mało kto wie natomiast, że duchowni chrześcijańscy bywają również znanymi ekspertami i autorami w dziedzinie NLP. Jednym z najbardziej znanych jest baptysta, od ponad 30 lat pastor, Bob G. Bodenhamer, współautor wielu książek napisanych z Michaelem Hallem, m.in. na temat metaprogramów i ich zastosowania oraz podręczników do NLP.

Bob G. Bodenhamer
Bob G. Bodenhamer

Obok Claudio Naranjo, słynnego psychoterapeuty gestaltowskiego, oraz Johna Burtona jest również współautorem Gestalt Therapy: The Attitude & Practice of an Atheoretical Experientialism. Widać powrócił w niej do jednego z głównych korzeni NLP. Samodzielnie opublikował natomiast Mastering Blocking and Stuttering: A Cognitive Approach to Achieving Fluency (Pokonać blokadę mowy i jąkanie: kognitywne podejście do osiągania płynności). Więcej na temat zastosowania przez niego NLP w terapii jąkania można znaleźć w wydanej w tym roku książce pod redakcją Michaela Halla i Shelle Rose Charvet Innowacyjne NLP. Przewodnik na trudne czasy (Zysk i S-ka), gdzie Bodenhamer umieścił rozdział pt. Przyczyny jąkania. Model osiągania płynności. 

Bodenhamer był również członkiem założycielem i jednym z liderów The International Association for Neuro-Semantics. Nazwa tego stowarzyszenia nawiązuje bezpośrednio do prac Alfreda Korzybskiego (ach te polskie wpływy…), gdzie określenia typu „neuro-semantyczne” procesy, aspekty zaburzeń, zdrowia, komunikacji itd. wielokrotnie pojawiały się obok pojęcia „neuro-lingwistyczne”. Bodenhamer i Hall poświęcili wiele uwagi przestudiowaniu dzieł Korzybskiego i zaczerpnęli stamtąd wiele inspiracji do rozwoju autorskich koncepcji i narzędzi. Więcej na temat neuro-semantyki można znaleźć pod adresem: neurosemantics.com

Oprócz zachwytów nad dokonaniami Korzybskiego, była również i bardziej prozaiczna przyczyna utworzenia tej dyscypliny i zarejestrowania jej pod zastrzeżoną nazwą. Otóż w 1996 r. Richard Bandler złożył pozew do sądu przeciwko wielu uznanym autorytetom w dziedzinie NLP (z Johnem Grinderem, Connirae i Stevem Andreasami włącznie), domagając się 90 000 000 dolarów zadośćuczynienia, z tytułu nauczania przez nich NLP, do której to nazwy on rościł sobie wyłączne prawo. Ostatecznie sprawę przegrał, ale wtedy nie było tego jeszcze wiadomo, a między innymi Michael Hall i Bob Bodenhamer mogli się stać obiektami kolejnych pozwów. Stąd ich pomysł na ratunek w postaci stworzenia neuro-semantyki i kontynuowania swojej działalności pod tym hasłem.

Tak czy inaczej, pastor Bodenhamer od wielu lat łączy swoją posługę duszpasterską z rolą trenera NLP, coacha i terapeuty w harmonijny i twórczy sposób. Mieszka w Gastonia, w Północnej Karolinie, ze swoją żoną Lindą.

Luis Jorge González
Luis Jorge González

Innym znanym adeptem NLP w stanie duchownym jest karmelita meksykański, Luis Jorge González. I jego bibliografia jest imponująca: Modeling on Jesus. In Search of Personal Growth with NLP; Jesus in Dialog. Personal and Spiritual Accompaniment with NLP; Jesus The Leader, Facilitating Group Learning with NLP; NLP Messenger of Good News i wiele innych – ich wykaz można znaleźć tutaj.

I w dodatku są bajecznie tanie – uwaga, każda po jednym funcie brytyjskim, czyli po ok. 5 zł (!!!) , a niektóre mają po ok. 250 stron formatu zeszytowego.

O ile Bodenhamer zajmuje się NLP jako takim, publikując opracowania na jego temat, to Mistrz NLP, o. Luis Jorge González stosuje NLP głównie w duszpasterstwie i duchowość przekłada na język NLP, co widoczne jest w większości tytułów jego publikacji. To niezwykłe – czytać wyjaśnienia Ewangelii przy pomocy pojęć NLP, opisy zastosowań metod NLP przez Jezusa, na przykład kotwiczenia, czy opis nawrócenia w kategoriach poziomów neurologicznych Diltsa. Ale o. Luis jest także zainteresowany podnoszeniem jakości życia i działania w ogóle, o czym świadczą takie jego książki, jak Love, Health and Longevity; NLP Success and Personal Excellence czy Pleasure in Problem Solving. From the NLP Perspective. I nic dziwnego, bo jak tu rozwijać się duchowo, gdy – odnosząc się do powyższych tytułów – ktoś nie jest zdolny do miłości, absorbują go choroby, nie potrafi odnosić sukcesów i załamuje się pod ciężarem problemów? Trzeba więc zacząć od fundamentów, zanim pobuduje się wyższe piętra.

A skoro już wymieniłem nazwisko Diltsa, to nie sposób pominąć jego zainteresowania duchowością, głównie zachodnią. Jest on autorem niewielkiej książki Cognitive Patterns of Jesus of Nazareth: Tools of the Spirit, którą darmowo możecie ściągnąć w PDF-ie.

513HSW54BHL._AC_UL320_SR212,320_

Napisał również artykuł pt. Modeling the Wisdom of Jesus, również dostępny w Internecie. Ale największe jego dzieło w tej tematyce, to Tools of the Spirit. Pathways to the Universial Innocence – książka z 1997 r., którą napisał wspólnie z Robertem McDonaldem, pionierem w zastosowaniu NLP do terapii uzależnień.

Książka ta jest niejako dwugłosem w dyskusji, jaką prowadzą autorzy na temat duchowości, ale zawiera też opisy – krok po kroku – wielu metod proponowanych przez autorów jako przydatnych do wzbogacenia swoich duchowych poszukiwań, a także do rozwiązywania problemów, jakie mogą się pojawiać w tej sferze oraz do realizacji duchowych celów. Jest to oczywiście bardzo osobiste podejście autorów, ale poszerzone o wypracowane przez nich narzędzia i uzyskane dzięki nim wglądy. Przez to książka może być inspiracją dla wszystkich poszukujących.

41lyInQpyhL._SX331_BO1,204,203,200_

Lecz oto zaledwie rok temu inny światowej sławy trener NLP, Richard Bolstad, wraz ze swoją Muzą, Julią Kurushevą, opublikowali książkę Integration: NLP and Spirituality.

Preludium z 2003 r. do tej książki, bardzo naukowe, do pobrania w wersji PDF gratis znajdziecie tutaj.

Tak więc okazuje się, że mamy całkiem sporą bibliografię dotyczącą zastosowania NLP w obszarze duchowości, i to autorstwa zarówno duchownych chrześcijańskich, jak i osób świeckich. Jak widać temat ten jest żywy w naszej dziedzinie, a dorobek poświęcony omawianej tu tematyce może dostarczyć wiele materiału do inspiracji, refleksji, praktyki i własnych poszukiwań. A ponieważ okres nadchodzących Świąt temu sprzyja, to mam nadzieję, że ta garść informacji okaże się Wam pomocna, choćby w odkryciu mniej znanego, oblicza NLP.

Benedykt Krzysztof Peczko